Autentificare    Forum    Căutare    FAQ
Medicland

Pagina 1 din 1 [ 7 mesaje ] 

Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Vatanim Sensin
 Mesaj Scris: Sâm Noi 05, 2016 9:23 am 
Neconectat

Vatanim Sensin , in traducere am gasit doua variante : Tu esti patria mea sau Dragoste ranita

Kanal D Turcia difuzează în această seară, la ora 20:00 ( https://www.kanald.com.tr/canli-yayin ) primul episod al unui serial mult așteptat, serial care are ca protagoniști trei nume grele: Halit Ergenç, Bergüzar Korel, Onur Saylak. Pregătirile pentru serialul “Vatanım Sensin” (Tu ești Patria Mea) au durat 25 de săptămâni. Este povestea unei familii reunite după ce a fost destrămată în timpul ocupației. Pentru ca totul să pară firesc, echipa de producție a acordat importanță fiecărui detaliu.

O dragoste magică și de neuitat, se zbate să reziste în umbra ocupației. Pentru a fi folosite în scenele de oraș, de la Salonic la Izmir (Smirna de atunci), s-au confecționat 2000 de costume doar pentru figuranți. Pentru scenele ocupației, s-au confecționat 500 de uniforme turcești și 500 de uniforme grecești.

Pentru filmările vremurilor ocupației Izmirului, pe lângă uriașul platou din Istanbul, s-au construit platouri în İstanbul, İzmit, Ayvalık și İzmir.

Se poate spune că, după 25 de săptămâni, s-a construit un oraș al acelor vremuri. Salonicul anilor 1900 și Izmirul acelor ani, străzile, magazinele, spitalul unde au fost tratați mii de soldați răniți, taberele unde prizonierii cădeau eroi, comandamentul unde se decidea soarta întregului oraș.

A muncit o echipă de 250 de persoane.

Pentru producția scenei de război care va schimba total viața maiorului Cevdet, s-a lucrat două săptămâni. Filmările acelei scene au durat cinci zile și au participat antrenori și echipe de echitație care au realizat acrobații ale marilor producții internaționale. Antrenorii și cascadorii veniți special din Kazahstan, au pregătit scena respectivă cu 15 zile înainte. O echipă de veterinari a fost acolo în permanență și nici un cal nu a avut de suferit pe perioada filmării. Efectele speciale folosite la scenele de război s-au finalizat în șase luni.

La lucrările de construcții au participat 250 de oameni care au lucrat zi și noapte. Aceștia au construit: drumurile pietruite, 70 de fațade de clădiri, 3 cartiere, 1 conac, 1 spital cu 10 camere, 1 pavilion, o garnizoană (5 camere), o cârciumă, o închisoare, 5 camere, 20 magazine. Între cei 250 de oameni, au existat: 5 arhitecți, 5 designeri de interior, 10 sculptori, 4 graficieni, 50 tâmplari, 20 maiștri betoniști.

Sursa: Hürriyet

Sus 
 Subiectul mesajului: Re: Vatanim Sensin
 Mesaj Scris: Sâm Noi 05, 2016 10:24 am 
Neconectat

mihaela scrie:
Vatanim Sensin , in traducere am gasit doua variante : Tu esti patria mea sau Dragoste ranita

Kanal D Turcia difuzează în această seară, la ora 20:00 ( https://www.kanald.com.tr/canli-yayin ) primul episod al unui serial mult așteptat, serial care are ca protagoniști trei nume grele: Halit Ergenç, Bergüzar Korel, Onur Saylak. Pregătirile pentru serialul “Vatanım Sensin” (Tu ești Patria Mea) au durat 25 de săptămâni. Este povestea unei familii reunite după ce a fost destrămată în timpul ocupației. Pentru ca totul să pară firesc, echipa de producție a acordat importanță fiecărui detaliu.

O dragoste magică și de neuitat, se zbate să reziste în umbra ocupației. Pentru a fi folosite în scenele de oraș, de la Salonic la Izmir (Smirna de atunci), s-au confecționat 2000 de costume doar pentru figuranți. Pentru scenele ocupației, s-au confecționat 500 de uniforme turcești și 500 de uniforme grecești.

Pentru filmările vremurilor ocupației Izmirului, pe lângă uriașul platou din Istanbul, s-au construit platouri în İstanbul, İzmit, Ayvalık și İzmir.

Se poate spune că, după 25 de săptămâni, s-a construit un oraș al acelor vremuri. Salonicul anilor 1900 și Izmirul acelor ani, străzile, magazinele, spitalul unde au fost tratați mii de soldați răniți, taberele unde prizonierii cădeau eroi, comandamentul unde se decidea soarta întregului oraș.

A muncit o echipă de 250 de persoane.

Pentru producția scenei de război care va schimba total viața maiorului Cevdet, s-a lucrat două săptămâni. Filmările acelei scene au durat cinci zile și au participat antrenori și echipe de echitație care au realizat acrobații ale marilor producții internaționale. Antrenorii și cascadorii veniți special din Kazahstan, au pregătit scena respectivă cu 15 zile înainte. O echipă de veterinari a fost acolo în permanență și nici un cal nu a avut de suferit pe perioada filmării. Efectele speciale folosite la scenele de război s-au finalizat în șase luni.

La lucrările de construcții au participat 250 de oameni care au lucrat zi și noapte. Aceștia au construit: drumurile pietruite, 70 de fațade de clădiri, 3 cartiere, 1 conac, 1 spital cu 10 camere, 1 pavilion, o garnizoană (5 camere), o cârciumă, o închisoare, 5 camere, 20 magazine. Între cei 250 de oameni, au existat: 5 arhitecți, 5 designeri de interior, 10 sculptori, 4 graficieni, 50 tâmplari, 20 maiștri betoniști.

Sursa: Hürriyet

Ar fi bine ca O3 sa continue la fel pt ca si GK a inceput cu filmari si decoruri din Franta iar dupa 2-3 episoade nici macar in costume nu au mai investit. Sa termin de vazut cele 2 episoade si mai schimbam impresii.
De-abia astept sa o vad pe Tuba. Din secventele pe care le-au dat la Cesur ve guzel, reiese ca sunt 2 personaje dinamice iar asta imi place cel mai mult . Adica prefer ( chiar si la Asi ) scenele dinamice , pe cai, sau in ploaie sau cand se cearta, de exemplu, fata de scenele romantice in care stau si se privesc . Probabil de asta mi-a placut si KPA desi multora am inteles ca nu le-a placut.

Sus 
 Mesaj Scris: Sâm Noi 05, 2016 5:11 pm 
Neconectat

Am vazut primul episod si 1/6 din al doilea. Tuba va avea misiune grea , Berguzar , desi nu e genul meu , mi se pare ca joaca foarte bine, iar scenariul , nu stiu daca e foarte bun dar are suspans. Daca se va termina si al doilea episod asemanator cu primul, e posibil multi sa prefere sa vada continuarea la VS in locul unui film nou. Vom vedea . Totusi in primul episod din VS sunt si multe faze nelucrate sau fortate, de exemplu intalnirea dintre fiica lui Halit cu tanarul cdt grec; sau, dupa ce au taraganat niste scene cu celula de rezistenta sau opozitie, decizia lui Berguzar de a se casatori cu Onur e prea rapida, se gandeste un pic si gata, hai la preot.
Turcii n-au pierdut ocazia nici sa faca misto de noi ortodocsii; au sesizat foarte bine ca la noi , pe unde sunt oficialiatati , hop si soborul de preoti. Chiar erau mai multi preoti decat militari. Intr-adevar suntem penibili cu treaba asta. La catolici nu e asa desi sunt si ei tot crestini.

Sus 
 Mesaj Scris: Sâm Noi 05, 2016 10:49 pm 
Neconectat

Am vazut si al doilea episod, e-adevarat ca nu prea am inteles intriga, mai mult o intuiesc , dar nu m-a impresionat. Cred ca filmul Tubei va fi mai bun .

Sus 
 Mesaj Scris: Mar Noi 08, 2016 7:51 pm 
Neconectat

Imagine

Postat de Onur astazi .Com lui : A fost ultimul feribot...
Are 1651 de like-uri pina in prezent si mama Tubei a dat like

Daca e sa luam dupa titlu filmul se numeste : Tu, patria mea!

Sus 
 Mesaj Scris: Joi Noi 17, 2016 8:01 am 
Neconectat

Începe sa-mi placa Onur...fiindcă sunt bărbați care s-au dovedit cu multe nivele mai jos decat el. Cel putin Onur nu a facut circ din viața privată.
El ne anunță un nou episod din VS:

Imagine

Sus 
 Mesaj Scris: Joi Noi 17, 2016 8:12 pm 
Neconectat

Imagine

Sus 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  

Pagina 1 din 1 [ 7 mesaje ]