Autentificare    Forum    Căutare    FAQ
Medicland

Pagina 3 din 3 [ 60 mesaje ] Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Suleyman Magnificul
 Mesaj Scris: Dum Iun 07, 2015 6:35 pm 
Neconectat

Buna seara!

Sultanul se destainuie:

Imagine

Renumele de care mă bucur nu are nici o importanţă când vine vorba de familie. Cea mai de preţ este Umanitatea. Dacă aş vrea să îi las fiului meu ceva, acel lucru ar fi moralitatea, asta m-a învăţat tatăl meu. În caz că fiul meu va demonstra că are talent în actorie, îl voi lăsa să facă acest lucru. Însă nu vreau să se folosească de numele m e u pentru a beneficia de succes sau de faimă. Cu siguranţă îl va ajuta faptul că tatăl lui a fost actor, iar bunicul său, artist, însă contează ceea ce va reuşi să facă el de unul singur, prin muncă şi efort”, a declarat Halit Ergenc.

Nu-i impune băiatului să se facă actor Celebrul actor a mai spus că pentru el nu contează ce carieră va alege fiul său Ali: “Poate nu îi va plăcea să facă actorie sau muzică, poate va alege să devină inginer sau medic. Totul depinde de el, nu mă voi opune”.

Actorul este mândru de fiul său, care a împlinit recent 4 ani, şi povesteşte amuzat despre percepţia micuţului asupra bărbii impunătoare a tatălui său. Dacă la început fiul lui se uita ciudat la el, acum s-a obişnuit atât de mult, încât nu îşi doreşte să îşi vadă tatăl altfel decât cu barbă.

“Am o singură problemă cu Ali: din ziua în care a început să conştientizeze anumite lucruri, m-a recunoscut drept un tată cu barbă. Într-o zi, i-am spus: «Mă gândesc să îmi rad barba şi la un moment dat chiar va trebui să fac acest lucru». Iar el mi-a răspuns că nu vrea să o rad pentru că mă place aşa. Aşa s-a obişnuit cu mine. El îşi cunoaşte tatăl numai cu barbă. Cu siguranţă, voi găsi o cale prin care să îl conving că tatăl lui trebuie să se radă şi că e aceeaşi persoană. O să îl aşez pe Ali pe un scaun şi o să îi filmez reacţiile când îmi voi rade barba. O să fie haios!”, a spus amuzat actorul.

Sus 
 Mesaj Scris: Sâm Iun 13, 2015 11:15 am 
Neconectat

Buna ziua!

Halit Ergenc investeşte mulţi bani în afaceri ;) se lansează pe piaţa tehnologiei de ultimă generaţie.
Îndrăgitul actor a investit, împreună cu vărul său, Aziz Akgül, aproximativ un milion dolari într-o aplicaţie tip Twitter şi Facebook.
La întrebarea ziariştilor despre cum funcţionează noul produs, Halit a răspuns că va explica totul cand va avea loc acel eveniment. În primul rand, aplicaţia oferă posibilitatea unei persoane de a cere părerea prietenilor atunci când este nehotărâtă la shopping:
“Vezi două perechi de pantofi, nu ştii pe care să o cumperi, le faci poze, descarci în aplicaţie şi ceri părerea prietenilor”, a spus Halit.

Sus 
 Mesaj Scris: Mie Iun 17, 2015 11:46 am 
Neconectat

Buna ziua!

July 3 is expected to be the start date of the shooting of the new series starring Murat Yıldırım and Meryem Uzerli. A new entrance in the cast is Okan Yalabık, known as Pargalı İbrahim from the series ‘Muhteşem Yüzyıl’ (Magnificent Century), who signed in O3 Produksiyon.

Imagine

Sus 
 Mesaj Scris: Vin Iun 26, 2015 6:23 pm 
Neconectat

Buna seara!

Sultana Hurrem si Marele Vizir filmeaza din nou impreuna intr-un serial ce va fi difuzat din septembrie sau octombrie:

Imagine

iar alaturi de ei este Muratel :)

Sus 
 Mesaj Scris: Dum Iun 28, 2015 8:00 am 
Neconectat

Buna ziua!

Halit Ergenc cu familia sa:

Imagine

Sus 
 Mesaj Scris: Dum Iul 12, 2015 2:18 pm 
Neconectat

Buna ziua!

O noua poza a lui Halit Ergenc cu familia:

Imagine

Sus 
 Mesaj Scris: Lun Iul 13, 2015 6:47 pm 
Neconectat

Buna seara!

Este un zvon precum ca filmarile la serialul lui Murat cu Meryem se amana pana in ianuarie 2016

http://gecce.com/magazin/haber/meryem-u ... karistirdi

Sus 
 Mesaj Scris: Joi Iul 16, 2015 6:01 pm 
Neconectat

Buna seara!

Frumoasa Berguzar a facut piata:

Imagine

Sultanul mediteaza acasa linistit :lol:

Sus 
 Mesaj Scris: Dum Iul 26, 2015 8:18 am 
Neconectat

Buna ziua!

S-ar parea ca Halit Ergenc va juca impreuna cu Cansu Dere, in viitorul apropiat ;) ;)

Imagine

Sus 
 Mesaj Scris: Dum Iul 26, 2015 6:03 pm 
Neconectat

Buna seara!

Halit si Berguzar in vacanta la Cesme :) :D

Imagine

Sus 
 Mesaj Scris: Mie Iul 29, 2015 3:33 pm 
Neconectat

Buna ziua!

Cesaret-ul se amana pana in martie, asa circula un zvon prin presa turca:

Imagine

MERYEM’İN DİZİSİ BAŞLAMADAN KAVGALAR BAŞLADI, SENARİSTLER VE YÖNETMENLER TARTIŞTI!..

Muhteşem Yüzyıl’la tüm dünyada tanınan Meryem Uzerli’nin yeni dizisi Cesaret’in çekimleri başlamadan olay çıktı. Güzel oyuncunun başrolünü Murat Yıldırım’la paylaşacağı dizinin aylardır senaryo sorunu çözülememişti. Sonunda Kerem Deren ve eşi Pınar Deren’le anlaşıldı. Ancak bu kez de senaristler ile yönetmenler Yağmur – Durul Taylan kardeşler arasında olay çıktığı iddia edildi. Yönetmen kardeşler, senarist karı - kocanın her şeye karışmasından rahatsız olduklarını söyledi ve “Böyle olmaz, böyle çalışamayız” dedi. Kriz büyüdü. Yapımcı olaya el koydu. Bakalım, geçen mart ayından beri ertelenen Meryem Uzerli’nin dizisinin geleceği nasıl olacak?

Si o traducere imprumutata:
Titlul e Luptă la început de serial, apoi scrie:Meryem a declanşat luptă între regizori şi scenarişti.
A apărut din nou problema cu începerea filmărilor serialului Cesaret(Curajul), in care joacă Meryem Uzerli cunoscută la nivel mondial din Suleyman Magnificul.
De luni de zile nu a rezolvat problema cu serialul, Meryem care ar trebui să joace cu Murat Yildirim . În cele din urmă ca scenarişti, cuplul(soţii) a fost aprobat , Kerem Derem și Pınar Deren. Cu toate acestea, de data aceasta conflictul a apărut între soții scenarişti şi fraţiii Yagmur Taylan Durul. Regizorii frații, soția scenarist - au spus că nu se simt confortabil și interferează cu totul soțul tău "ar dori, nu putem lucra așa", a spus el. Problema a crescut. A Intervenit producătorul. Să vedem care e viitorul serialului lui Meryem Uzerli, care a fost amânat până în martie.

Sus 
 Mesaj Scris: Mie Aug 05, 2015 6:06 pm 
Neconectat

Buna ziua!

Halit, Berg si Ali in vacanta la Cesme:

Imagine

Imagine

Sus 
 Mesaj Scris: Dum Aug 09, 2015 6:31 pm 
Neconectat

Buna seara!

Chiar daca s-a incheiat de mult timp serialul, am gasit o istorie interesanta a haremului in Imperiul Otoman:

File de istorie - haremul in Imperiul Otoman

Cum spuneam în episodul întâi din acest mini-serial, cadînele trebuia să fie ascultătoare, față de sultana Valide (sau sultana mamă) care avea foarte multă putere, din moment ce toate afacerile importante ale haremului îi treceau prin mână. Putea să pedepsească fetele din subordinea ei inclusiv cu moartea, de exemplu pentru vrăjitorie. Căci dacă vreo fată era suspectată de vrăjitorie, era băgată într-un sac și aruncată în apele Bosforului de vie. Cel puțin așa afirma Ottaviano Bon, reprezentant al Republicii Venețiene la Istanbul între anii 1604 - 1607.

Până în anul 582 haremul stătuse sub administrația eunucilor albi, care dețineau controlul și asupra școlii palatului unde băieții erau pregătiți pentru a deveni ofițeri imperiali, iar fetele din harem erau instruite în diferite domenii culturale și practice. Eunucii albi aveau puterea de a desemna care absolvent se putea căsători cu care kadînă din harem.
După anii de ucenicie într-ale gospodăriei, fetele erau trimise să deslușească tainele scrisului și cititului. Se spune că povestea celor O mie și una de nopți era la mare preț și că în fiecare seară citeau câte o poveste.

După acest al doilea nivel de școală, ele se puteau căsători, dar cine era ambițioasă și isteață, devenea o gedik, sau privilegiată, era prezentată sultanului și avea șansa de a deveni una dintre concubinele sale. Acestor concubine li se dădeau funcții importante în harem, iar care devenea favorită născând un copil sănătos, mai ales un băiat, avea propriul apartament, avea sclave și bucătărese personale, și chiar un eunuc personal. Odată cu nașterea unui copil devenea o femeie liberă. După moartea sultanului avea dreptul de a se recăsători și îi era stabilită o rentă viageră, încă de când devenise favorită, rentă cu mult mai mare decât banii pe care îi primea doar ca rezidentă a haremului.

Cea mai importantă dintre favorite era mama primului băiat născut sultanului, și, dacă fiul ei nu murea de tânăr, la urcarea acestuia pe tron devenea Valide și conducea haremul. Dar dacă se întâmpla vreo nenorocire, trebuia să-și continue traiul în vechiul serai, era deposedată de mare parte a averii și nu mai avea dreptul de a se recăsători.

Când sultanului îi plăcea de o kadînă anume, îi comunica prin viu grai sau în scris, de dimineață, să se pregătească pentru la noapte "din tălpi până la ultima geană". Kadîna era gătită cum nici nu ar fi visat, iar întâlnirea avea loc într-un dormitor special amenajat din interiorul haremului, și nu în dormitorul personal al sultanului, care se afla într-o altă parte a seraiului. În ceea ce privește relațiile dintre monarh și kadîne, nu se punea niciodată problema ca el să cucerească vreo fată, ci dimpotrivă, între ele era o concurență acerbă pentru a-l cuceri pe sultan.

Sus 
 Mesaj Scris: Vin Aug 21, 2015 3:31 pm 
Neconectat

Meryem Uzerly cu fiica sa Lara:

Imagine

Sus 
 Mesaj Scris: Mar Sep 01, 2015 5:54 pm 
Neconectat

Buna seara!

Veselie mare in familia Ergenc :) :)

Imagine

Sus 
 Mesaj Scris: Dum Oct 04, 2015 6:25 pm 
Neconectat

Buna seara, Nur FETTAHOGLU abia a divortat si se anunta in presa ca va avea o fetita...deci a hotarat sa o creasca singura :(

Imagine

Sus 
 Mesaj Scris: Dum Dec 06, 2015 5:40 pm 
Neconectat

Buna seara!

Sultana Mahivedran (Nur Fettahoglu) este insarcinata in luna a 8-a si a fost vizitata de Hazal Kaya care i-a dus daruri pt cel mic :)

Imagine

Sus 
 Mesaj Scris: Joi Dec 17, 2015 5:28 pm 
Neconectat

Am intrat sa mai scutur praful asternut de atat timp... si aduc o veste despre Halit Ergenc

Imagine

HalitErgenc &Berguzar Korel la Gala Modern-strangere fonduri pentru copii. Cum ieri a aparut in presa faptul ca intr-un sat din sud vestul Ungariei a fost descoperit mormantul in care a fost pus corpul lui Suleyman mai putin parca inima si intrebat fiind de acest lucru a spus ca va merge acolo cu prima ocazie.

Sus 
 Mesaj Scris: Vin Dec 25, 2015 5:40 pm 
Neconectat

Sultanul s-a orientat, s-ar parea ca va juca cu Tuba in filmul lui Ferzan Ozpetek .... si-a ales o printesa pe cinste :o :)

Imagine

Imagine

Sus 
 Mesaj Scris: Vin Ian 01, 2016 11:57 am 
Neconectat

Sa-i uram si lui Halit Ergenc: La multi ani!

Imagine

Probabil va fi partenerul Tubei in Red Istanbul :roll: :roll:

Sus 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  

Pagina 3 din 3 [ 60 mesaje ] Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3